Vyklízení praha a středočeský kraj Vyklízení starého nábytku, odpadu a řemeslné práce Služby O nás Poptávka

Proč je likvidace ptačího trusu důležitá?

Likvidace ptačího trusu

Obtěžují vás na balkoně, terase či například ve firemních prostorách ptáci? V případech každodenní vysoké četnosti místního ptactva vám hrozí mnohá rizika! Ať se již jedná o holuby, jiřičky, vlaštovky nebo vrabce, výsledek je vždy stejný. Přítomnost těchto ptáků zpravidla doprovází také infekční choroby a paraziti, které není radno podceňovat a mohou mít závažné následky zdraví vaše, vašich rodinných příslušníků či zaměstnanců.

Trus ptáků je nositelem mnohých chorob

Ptačí trus v sobě obsahuje mnohé nesnadně léčitelné choroby jako je kupříkladu tularémie, kampylobakterióza, salmonelóza nebo listerióza. Tyto nemoci ptáků jsou nejenom obsaženy v ptačím trusu, ale přetrvávají v něm i po jeho zaschnutí a jeho víření při mechanickém (manuálním) odstraňování. Pokud je tedy nasnadě likvidace ptačího trusu, nikdy by neměla být prováděna bez příslušné respirační ochrany, ideálně spolu s ochranným vybavením (ochranné obleky, vícekomorové respirátory).

Ptačí trus je původcem alergenů a dlouhodobých zdravotních potíží

Při dlouhodobému vystavení částicím z fekálií ptáků v okolním prostředí hrozí zdravotní komplikace, které rozhodně nejsou krátkodobého rázu. Vznikají tak například astmatické potíže a jiné respirační komplikace. Dalším faktorem jsou pak vrozené či okolím získané alergické reakce v podobě jak kožních či respiračních potíží. Též může dojít k takzvané exogenní alergické alveolitidě (běžně nazývané “nemoc chovatelů holubů”), kdy prakticky bakterie a viry z trusu ptactva přetíží imunitní systém chovatele.


Likvidace holubího trusu bezpečně a jednoduše

Likvidace holubího trusu

Zejména přítomnost holubů představuje ve většině velkých měst jako je Praha, Kladno či Mladá Boleslav velká rizika. Tento druh ptactva se stal plně synantropním druhem (koexistujícím s lidmi) a disponuje tak absencí strachu vůči lidem či jejich obydlí - ba naopak holubi lidskou výstavbu vyhledávají a velice rádi na takových místech hnízdí. O to více pak nalezneme na parapetech, balkonech či půdách jejich hnízda a útočiště, která nezřídka bývají jejich trusem prakticky pokryta. Takové koncentrace trusu je pak nezbytné provádět skrze profesionální likvidace holubího trusu - vzhledem k extrémním rizikům přenosu infekce či parazitů.

Při úklidu holubího trusu je nutné též pamatovat na parazity

Přítomnost holubů a jiných ptáků bývá spojena také s výskytem parazitů, kteří mohou napadat jak člověka, tak i jeho domácí mazlíčky. Běžným příkladem je klíšťák holubí (Argas reflexus) a čmelík kuří (Dermanyssus gallinae), dalšími parazity pak mohou být klíšťata či v extrémnějších situacích blechy. Ve všech eventualitách ovšem platí, že čím delší lhostejnost k řešení situace, tím nákladnější finální řešení problému (čištění, úklid a dezinfekce prostor včetně likvidace trusu).


Průběh likvidace holubího a jiného ptačího trusu

Čištění a úklid holubího trusu

Vzhledem k možným zdravotním rizikům nedoporučujeme provádět likvidaci trusu ptáků svépomocí. Ideálním řešením je sjednání zásahu odborníků, kteří jsou schopni ptačí exkrementy zlikvidovat a prostory či prostranství vyčistit do perfektního stavu. Po odeslání poptávky na vyčištění prostor zasažených ptačím trusem je vyslán náš pracovník, případně je současný stav znečištění posouzen dle fotografií přiložených v emailové komunikaci. Z těchto faktorů lze velice dobře odhadnout jak množství odpadu ke zlikvidování, počet pracovníků, tak i finální cenu za likvidaci ptačího trusu.

Realizace úklidu trusu a čištění prostor

Ptačí trus spadá pod biologický odpad a je tak nutné k němu i přistupovat. To znamená použití jak adekvátního ochranného vybavení, bezpečných postupů a legislativně nutných certifikací. Tato kritéria jsou o to více potřebná pokud se v prostorách nacházejí zalétnutí holubi (uhynulí jedinci) či je potřeba zlikvidování ptačích hnízd. V těchto chvílích hovoříme o takzvané likvidaci kadaveru (uhynulých zvířat), kde jsou zákonné povinnosti o to náročnější než u běžného čištění trusu ptáků.

Pokud i Vás sužuje ptactvo ve vašich obytných prostorách či firmě, není problémem nás oslovit skrze email info@vyklizenipraha.com nebo se jednoduše poptat přes náš poptávkový formulář. Zodpovíme všechny dotazy v rámci možné likvidace a dezinfekce prostor, též jsme schopni provést bezplatné kalkulace ceny za likvidací odpadu při ptačího trusu.


Nezávazná poptávka

Hlavní výhodou nezávazné poptávky na vyklízení je bezpochyby kalkulace nákladů s ohledem na Vámi zadané hodnoty a to vše zdarma. Dovolujeme si Vás upozornit, že kalkulace jsou orientační a mohou se lišit s výslednou cenou dle nebezpečnosti a objemu materiálu.Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem kontaktování s bezplatnou nabídkou ceny za vyklízení.
  • Kontaktujeme Vás do 24 hodin emailem či telefonicky
  • Ušetření času i peněz za hovory / dlouhé vypisování
  • Cenová kalkulace (orientační) zdarma
  • Vždy profesionální a diskrétní jednání